Follow

Choć nie ma żadnych przekonywujących dowodów z kozacją na to, że jeden z najpowszechniejszych metali w przyrodzie nam znacząco szkodzi to jednak ludzie maja fobię w stosunku do aluminium.
Poziom edukacji chemicznej leży i kwiczy.
Praktycznie każda roślina rosnąca w glebie zawiera w sobie aluminium.
Żeby rozumnie dyskutować o czymkolwiek chemicznym zaczyna się dyskuję od dawki.
Jeżeli ktos tego nie wspomina to nie ma pojęcia o czym mówi.

Przeciętny człowiek je ok 5mg aluminium z jedzenia (takiego organicznego bez ingerencji człowieka).
Aluminium jest mało reaktywne, np. nie rdzewieje xD
Więc nawet jak krąży w organiźmie to nic się nie dzieje znaczącego.
Jest wiele doświadczeń i eksperymentów naturalnych, które to potwierdzają jak np. aluminium w antyperspirantach
nie spowodowało wzrostu „raka” pod pachami i ogólnie.

To wszystko nie dziwi jak się rozumie, że aluminium towarzyszy życiu na Ziemii od zawsze.

@kmic racja, z tym jeśli mogę uczepić szczegółu to tylko, że pewnie chciałeś (a może nie?) pisać o glinie a nie o konkretnym stopie glinu o nazwie aluminium. Imho. Nijak nie zmienia to logiki wypowiedzi. 😂

@seachdamh Celowo trzymałem się „aluminium”, bo to prościej niż tłumaczyć relację do glinu, ale z tym „aluminium to stop glinu” bym nie przesadzał. Nie bez powodu funkcjonuje nazwa Aluminium łącznie z nawzą pierwiastka i jego symbolem.

Choćby „W języku polskim funkcjonują dwie nazwy odnoszące się do tej samej substancji: glin oraz aluminium. Mimo, że potocznie są one często stosowane zamiennie, najczęściej jednak nazwy glin używa się w stosunku do pierwiastka oraz jego związków, z kolei nazwy aluminium do postaci metalicznej.”†
I to jest tylko jedno z tłumaczeń, co słownik to inne, bo to rozróżnienie jest arbitralne.

† pgi.gov.pl/muzeum/kopalnia-wie

@kmic ano ja znam właśnie to tradycyjne rozróżnienie. Że glin to pierwiastek a aluminium to jego stopy.

W dodatku w sumie ciekawe dlaczego w Polsce wykształcił się glin skoro chyba od zawsze było Al i aluminium (czy tam aluminum w zależności od tego czy to usa). W sumie i racja, że ludzie używają tej nazwy do określenia i stopu i pierwiastka obecnie (na ile toto poprawne jeżykowo jest to nie wiem)

@seachdamh czy aluminium to stop glinu z glinem? xD
Kto stosuje takie rozróżnienie, bo ja szczerze pierwszy raz w życiu słyszę, żeby ktoś *tradycyjnie* tak dzielił to nazewnictwo.

@kmic Przyznam się, że mnie i tak na studiach uczono i poprawiano jak i normalnie używam. Jest pierwiastek glin, tlenki glinu, związki glinu, roztwór zasadowy lub kwasowy glinu ale blacha aluminiowa, kątownik z aluminium... etc. Gdybyś się nie zdziwił, zakładałem, że to jest "normalne" i "powszechne" używanie tych dwóch określeń. Nie żebym miał jakieś wielkie ale do mówienia o rozstworze z/k aluminium czy coś przeciw blasze glinu (glinianej? Ok. to słabo trochę brzmi) 😅

@seachdamh Ja się tylko dziwię, bo o tym nie słyszałem, ale kompletnie się nie dziwię, że jakiś wykładowca mógł promować swoje interpretacje. To akurat sam znam z życia.

@kmic studia to były lata temu. Ale ludzie wkoło mnie też w taki sposób używają tych dwóch słów - wiem, że dowód anegdotyczny nie jest dowodem na nic tak samo jak i to że robię to bo robią tak "wszyscy" nie oznacza że ci wszyscy nie robią błędnie, po dla mnie to było absolutnie normalne.

@kmic
Ja to byłem uczony że glin to to samo co aluminium - z jakiegoś powodu w języku polskim to co w angielskim jest aluminium, w polskim jest glinem. A nie żaden stop.
A jeśli chodzi o szkodliwość glinu, to jeżeli już coś o tym słyszałem, to słyszałem o solach glinu, które powstają przy zetknięciu z kwasami (z takiego powodu puszki na napoje są od wewnątrz lakierowane)

@garbulix właśnie kosmetyki zawierają sole glinu, mimo to jakoś kobiety nie maja więcej problemów toksycznych od facetów.
A puszki to raczej są lakierowane, żeby zawartość ich nie przeżarła jak leżą latami na półkach.

@kmic jeśli chodzi o kosmetyki, to rzeczywiście nie uznaję sapania się o sole glinu w nich. Nie wiem jednak jak wygląda szkodliwość spożywania ich. Ciągle jestem zbyt leniwy żeby to weryfikować, bo unikać kontaktu folii aluminiowej z kwaśnymi produktami jest mi bardzo łatwo, a jak już do tego dojdzie, no to raczej to olewam

Sign in to participate in the conversation
Qoto Mastodon

QOTO: Question Others to Teach Ourselves. A STEM-oriented instance.

An inclusive free speech instance.
All cultures and opinions welcome.
Explicit hate speech and harassment strictly forbidden.
We federate with all servers: we don't block any servers.