Choć nie ma żadnych przekonywujących dowodów z kozacją na to, że jeden z najpowszechniejszych metali w przyrodzie nam znacząco szkodzi to jednak ludzie maja fobię w stosunku do aluminium.
Poziom edukacji chemicznej leży i kwiczy.
Praktycznie każda roślina rosnąca w glebie zawiera w sobie aluminium.
Żeby rozumnie dyskutować o czymkolwiek chemicznym zaczyna się dyskuję od dawki.
Jeżeli ktos tego nie wspomina to nie ma pojęcia o czym mówi.

Przeciętny człowiek je ok 5mg aluminium z jedzenia (takiego organicznego bez ingerencji człowieka).
Aluminium jest mało reaktywne, np. nie rdzewieje xD
Więc nawet jak krąży w organiźmie to nic się nie dzieje znaczącego.
Jest wiele doświadczeń i eksperymentów naturalnych, które to potwierdzają jak np. aluminium w antyperspirantach
nie spowodowało wzrostu „raka” pod pachami i ogólnie.

To wszystko nie dziwi jak się rozumie, że aluminium towarzyszy życiu na Ziemii od zawsze.

@kmic racja, z tym jeśli mogę uczepić szczegółu to tylko, że pewnie chciałeś (a może nie?) pisać o glinie a nie o konkretnym stopie glinu o nazwie aluminium. Imho. Nijak nie zmienia to logiki wypowiedzi. 😂

@seachdamh Celowo trzymałem się „aluminium”, bo to prościej niż tłumaczyć relację do glinu, ale z tym „aluminium to stop glinu” bym nie przesadzał. Nie bez powodu funkcjonuje nazwa Aluminium łącznie z nawzą pierwiastka i jego symbolem.

Choćby „W języku polskim funkcjonują dwie nazwy odnoszące się do tej samej substancji: glin oraz aluminium. Mimo, że potocznie są one często stosowane zamiennie, najczęściej jednak nazwy glin używa się w stosunku do pierwiastka oraz jego związków, z kolei nazwy aluminium do postaci metalicznej.”†
I to jest tylko jedno z tłumaczeń, co słownik to inne, bo to rozróżnienie jest arbitralne.

† pgi.gov.pl/muzeum/kopalnia-wie

@kmic ano ja znam właśnie to tradycyjne rozróżnienie. Że glin to pierwiastek a aluminium to jego stopy.

W dodatku w sumie ciekawe dlaczego w Polsce wykształcił się glin skoro chyba od zawsze było Al i aluminium (czy tam aluminum w zależności od tego czy to usa). W sumie i racja, że ludzie używają tej nazwy do określenia i stopu i pierwiastka obecnie (na ile toto poprawne jeżykowo jest to nie wiem)

Follow

@seachdamh czy aluminium to stop glinu z glinem? xD
Kto stosuje takie rozróżnienie, bo ja szczerze pierwszy raz w życiu słyszę, żeby ktoś *tradycyjnie* tak dzielił to nazewnictwo.

@kmic Przyznam się, że mnie i tak na studiach uczono i poprawiano jak i normalnie używam. Jest pierwiastek glin, tlenki glinu, związki glinu, roztwór zasadowy lub kwasowy glinu ale blacha aluminiowa, kątownik z aluminium... etc. Gdybyś się nie zdziwił, zakładałem, że to jest "normalne" i "powszechne" używanie tych dwóch określeń. Nie żebym miał jakieś wielkie ale do mówienia o rozstworze z/k aluminium czy coś przeciw blasze glinu (glinianej? Ok. to słabo trochę brzmi) 😅

@seachdamh Ja się tylko dziwię, bo o tym nie słyszałem, ale kompletnie się nie dziwię, że jakiś wykładowca mógł promować swoje interpretacje. To akurat sam znam z życia.

@kmic studia to były lata temu. Ale ludzie wkoło mnie też w taki sposób używają tych dwóch słów - wiem, że dowód anegdotyczny nie jest dowodem na nic tak samo jak i to że robię to bo robią tak "wszyscy" nie oznacza że ci wszyscy nie robią błędnie, po dla mnie to było absolutnie normalne.

Sign in to participate in the conversation
Qoto Mastodon

QOTO: Question Others to Teach Ourselves. A STEM-oriented instance.

An inclusive free speech instance.
All cultures and opinions welcome.
Explicit hate speech and harassment strictly forbidden.
We federate with all servers: we don't block any servers.