ЗСУ заявили про черговий збитий російський літак А-50
BBC4 хв
23 лютого 2024 р
Переглянути оригінал
Підпис до фото, А-50 - створений на базі Іл-76 літак далекого радіолокаційного виявлення та управління. Росія такі літаки більше не випускає
Підпис до фото, А-50 - створений на базі Іл-76 літак далекого радіолокаційного виявлення та управління. Росія такі літаки більше не випускає
Автор фото, Getty Images
Російський літак-радар А-50 збитий над Краснодарським краєм, заявив командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук.
«Знищений російський А-50У — це нова модернізована версія літака вартістю 350 млн доларів», — стверджують у Головному управлінні розвідки Міноборони України.
Катастрофа літака підтверджують численні російські джерела. У соцмережах публікують момент, коли він був, ймовірно, збитий у повітрі, а також кадри пожежі на місці падіння.
У Краснодарському краї впав «невстановлений літальний апарат», заявив представник екстрених служб. "На місці падіння горить очерет", - додав він.
За даними оперативного штабу Краснодарського краю, впали два літальні апарати — їхня марка і приналежність поки що не називаються. Очевидці теж говорять про два літаки, що впали.
Катастрофа сталася на території Канівського району поряд з селищем Трудова Вірменія, це недалеко від східного узбережжя Азовського моря.
Міноборони РФ не коментувало падіння літака А-50.
Ряд російських Z-воєнкорів наполягає на версії «дружнього вогню» — як і після аналогічного інциденту 14 січня.
Мілітаристський телеграм-канал Fighterbomber, близький до російських ВКС, пише, що "наразі невідомо, хто збив".
Відразу на кількох відеозаписах, викладених очевидцями, видно, що літальний апарат відстрілював теплові пастки, намагаючись відвернути на них ракети. Однак це не допомогло — у повітрі був помітний яскравий спалах, після чого уламки, що горять, почали падати.
А-50 - створений на базі Іл-76 літак далекого радіолокаційного виявлення та управління. Росія таких літаків більше не випускає.
На його борту були досвідчені фахівці, підготувати яких непросто.
Серйозна втрата для російських ВКС
Пропустити рекламу подкастів і продовжити читання.
Що це було?
Ми швидко, просто і зрозуміло пояснюємо, що сталося, чому це важливо, і що буде далі.
епізоди
Кінець історії Реклама підкастів
Павло Аксьонов, військовий оглядач Російської служби Бі-бі-сі
Загибель другого літака далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50 лише через 40 днів після того, як у середині січня було втрачено ще один борт, дає привід припустити, що їх справді могли збити українські військові.
Обидва літаки брали безпосередню участь у війні з Україною, проте обставини їхньої загибелі настільки незвичайні, що однозначна відповідь на питання, хто і як міг це зробити, дати важко.
За попередньою інформацією, А-50, збитий 23 лютого, впав у районі хутора Трудова Вірменія у Краснодарському краї. До найближчої точки на лінії фронту від цього хутора приблизно 250 кілометрів. ЗСУ не використовує наземні зенітні засоби, здатні атакувати літаки на такій відстані від лінії фронту.
Літак, збитий 14 січня, знаходився приблизно за 150 кілометрів від лінії фронту. Похибка в цих розрахунках може бути досить великою, оскільки відомий був приблизний район, де знаходився А-50. Тим не менш, це була майже межа дальності комплексу Patriot — найбільш далекобійного з українських ЗРК.
Щоправда, не можна виключати, що українці могли застосувати радянський зенітно-ракетний комплекс С-200, якось доопрацювавши його. Дальність деяких ракет цього ЗРК сягає 300 кілометрів.
Однак, по-перше, це стаціонарна система, і розгортати її поблизу лінії фронту було б небезпечно. По-друге, в ході нинішньої війни українці використовували С-200 переважно для обстрілів наземних цілей.
Ще одна версія - "дружній вогонь". Як і в першому випадку, 23 лютого літак ДРЛО міг бути збитий помилково російськими зенітниками. Хоча навіть без урахування того, що на літаку мала працювати система розпізнавання «свій-чужий», впізнати таку велику мету на екрані радара оператори повинні вміти.
Зрештою, коментатори в телеграм-каналах обговорюють можливість того, що в Україну могли бути поставлені винищувачі F-16. Ця версія здається найменш ймовірною, оскільки підлетіти непоміченим до літака, який стежить за винищувачами супротивника, складно.
Судячи з повідомлень у різних каналах, які не були офіційно підтверджені, збитий літак міг мати модифікацію А-50У. Втрата такого літака для російських ВКС дуже серйозна — це модернізований радар, що літає, який добре бачить на великій відстані низькополітні і малопомітні цілі.
Таких літаків у Росії небагато. Вважається, що у льотному стані А-50У в Росії менше 10, хоча точних даних у відкритому доступі немає. Згідно з довідником Military Balance 2022, перед початком війни Росія мала три одиниці А-50 і шість А-50У.
Зі втратою двох з них у ВКС буде ще менше можливостей контролювати повітряний простір над лінією фронту та в українському тилу, що полегшить і дії української авіації.