#DailyBloggingChallenge (138/200)
Over the past two days, I was living off of 5min quick make foods meaning one just needs to add hot water, stir, and wait.
Each meal/cup had a dry weight of about 60g and ca 250g wet weight. And it would take about 3 cups to be satiated.
Considering that the price per cup ranged from 0.80-3.50€ and the convenience factor, it can be quite an expensive luxury, depending on what price tag one puts on one's own working time.
If one's working time cost is 0.00€, then one is looking at 10.50€ per meal. Now considering one would buy the raw ingredients, which would on average cost only a fraction of the price, then one quickly realizes the luxury of such quick convenience foods.
#DailyBloggingChallenge (139/200)
Let `p` be price of cup and `w` be hourly work cost. Then the cost `C` of preparation per cup is
```
C = p + w * t
```
for time `t` in hours.
If we take a look at the three cup example for satiation of a meal `M`.
```
M = 3 * C = 3 * (p + w * 0.083)
```
Let's take a look at various price points `p = {0.8, 1.5, 3.5}` and various hourly wages `w = {20, 50, 100}`. Then this gives us the table `WP`.
| w\p | 0.8 | 1.5 | 3.5 |
| ------ | ------- | ------- | -------- |
| 20 | 7.4 | 9.5 | 15.5 |
| 50 | 14.5 | 17 | 23 |
| 100 | 27.4 | 29.5 | 35.5 |
Now considering that whole food costs a fraction `p_f` of the price of convenience food, though in return needs more prep time `t_f`.
This gives us the new equation of
```
C_f = p_f * p + w * t * t_f
```
and
```
M_f = 3 * C_f = 3 * (p_f * p + w * t * t_f)
```
We will look at `p_f = {0.5, 0.8}` and `t_f = {5, 10}`; only on the last two columns of the previous table `WP`.
First we will multiply `p_f * p` and `t * t_f`, so that we can use the equation `M`.
Let table `P` be
| `p_f\p` | 1.5 | 3.5 |
| ---------------- | ------- | ------- |
| 0.5 | 0.75 | 1.75 |
| 0.8 | 1.2 | 2.8 |
and table `T` be
| `t_f\t` | 0.083 |
| ---------------- | --------- |
| 5 | 0.42 |
| 10 | 0.83 |
This give us the equation
```
M_f = 3 * C_f = 3 * (P + w * T)
```
and the table `WTF`
| `w\t_f` | 0.42 | 0.83 |
| ---------------- | -------- | ------- |
| 20 | 8.4 | 16.6 |
| 50 | 21 | 41.5 |
| 100 | 42 | 83 |
with this we can finally calculate the table `WPF`
| `w*t_f\p_f` | 0.75 | 1.2 | 1.75 | 2.8 |
| ------ | ------- | ------- | -------- |
| 8.4 | 27.45 | 28.8 | 30.45 | 33.6 |
| 16.6 | 52.5 | 53.85 | 55.5 | 58.65 |
| 21 | 65.25 | 66.6 | 68.25 | 71.4 |
| 42 | 130.5 | 131.85 | 133.5 | 136.65 |
| 83 | 251.25 | 252.6 | 254.25 | 257.4 |
since 41.5 and 42 are close, we omitted the prior one.
The table `WPF` shows that considering one's own wage price for food prep, then a meal becomes quite expensive.
So next time one complains how expensive a meal is at the #restaurant, one can compare how expensive it would be if one prepped it oneself.
#maths #cooking