@jaczad Aaa, jakie 3 zasady? D: Czy tu się jakiś post zgubił, czy to ino ja nie umiem znaleźć?
Ależ proszę bardzo!
3 zasady redagowania poprawnego tekstu alternatywnego.
Zasada 1 - określ cel publikowania grafiki, czyli po co ją publikujesz. Nie mylić z "dlaczego?"
Celem może być rozśmieszenie, ostrzeżenie, poinformowanie, przyciągnięcie uwagi, wsparcie w odnalezieniu informacji, uatrakcyjnienie wyglądu.
Zasada 2 - wiedza. Zredagowanie tekstu alternatywnego wymaga wiedzy, co znajduje się na grafice. Należy opisać to, co jest na grafice, a nie to co widać na grafice. Podczas warsztatów nie mogli się zgodzić, czy na zdjęciu jest chłopiec, czy dziewczynka oraz czy jest to kilkulatek, czy nastolatek.
Zasada 3 - kontekst.
Grafika znajduje się zawsze w kontekście. Może to być otaczający tekst, cały dokument elektroniczny, strona internetowa, inne zdjęcia. Jeżeli znany jest kontekst, to można wskazać najsensowniejszy sposób redagowania tekstu alternatywnego.@szkodnix @timorl
@jaczad@101010.pl @timorl@qoto.org Super podsumowanie! Dzięki, że się tym podzieliłeś! ☺️ Zapiszę sobie na zaś.
Nie. Uważam jednak, że nie zawsze redaktor wie, co jest na zdjęciu. Wasze opisy były niekompletne, bo nie znacie tego chłopca, a ja tak. To jest mój syn Staszek, który ma 10 lat. Wasze opisy do grafik wrzucanych na Mastodon są super. Wynika to zaś z tego, że wiecie co jest na obrazku i po co je wrzucacie. Natomiast nie uważam, że można opisywać tego, czego nie widać.
@robryk @szkodnix @timorl
@timorl@qoto.org @jaczad@101010.pl I ja bym się dowiedział jakie to zasady 😉