13 dk sonra "Cancellasak da mı saklasak?" oturumumuzla ÖzgürKondayız <3

🔗Canlı yayın: ozgurkon.org/2021/live
🔗Program: ozgurkon.org/2021/schedule

@neslihan Sunum güzel başladı, fakat zaten özgür yazılım topluluğunda bölünmeye sebep olmuş dile getirmek istemediğim kadar itici bir konunun en hassas kısımları *genel izleyiciye* bahsedildi. Neden?

@Pixificial Ah, epostanıza cevap yazıyordum ama bu konuşmanın public sürmesini tercih ederim. Belki benzer kaygıları belirenler olmuştur. Aksine Özgür Yazılım alanına yeni girecek kişiler için o oturumun çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu sayede bu topluluklardaki sorunlu güç ilişkilerine karşı kafa yoran, kendileri de yarın bir gün hak ihlallerine uğrarlarsa onların hakları için de mücadele edecek bir topluluk olduğumuzu anlayabiliriler.

Follow

@neslihan İyi niyetinizi anlıyorum ve tartışmaların faydalı olabileceğine sözüm yok. Fakat özgür yazılım yazan birey farklı, kullanan birey (yazmaya davetli olsa da) farklı. Konuşmada bahsedilenler topluluğu ilgilendiren çok hassas konular. Böyle hassas bir tartışma konusunu (tartışma konusundaki kendi tarafınız, yanlılığınız ile, kaynak vermeden) bu derinlikte genel izleyiciye, özgür yazılım kullanmaya ilgi duyan veya duymayan bireylere sunmamalısınız.

@Pixificial Açıkçası benim kafamda böyle bir ayrım yok, bence tüm yazılımlar özgür olmalı, yazdıklarımız da kullandıklarımız da. Yazanları da kullananları da aynı topluluğun üyeleri olarak görüyorum. Kendi sunumumuzu kendi bakış açımızdan yapmakta da bir sakınca görmüyorum, ansiklopedi yazmadık, fikirlerimizi sunduk neden tarafsız olalım ki ?(kaynaklar belirtilmişti aslında, belki gözden kaçtı?)

@Pixificial Öte yandan insanları özgür yazılımdan uzaklaştıran şeylerden biri bu alanlardaki toksik kültür, abicilik kültürü olarak tanımlamaya çalışacağım oldukça sorunlu bir hiyerarşi hakim. Ben herkesin özgür yazılım kullanmaya yanaşmamasının önünde bunun bir engel olduğunu görüyorum. Bu alanda kapsayıcı ve çeşitliliği önemseyen toplulukların da olduğunu göstermezsek asıl insanlar bu tarafa şans vermeyecek. Kaynak belirtmediğimiz konuyu da belirtirseniz ileteyim kaynağımızı.

@neslihan Sanırım konuşmada bahsedilenlerden hangisinden rahatsız olduğumu anlatamadım, fakat ağzıma almayacağım. Toksik kültür konusunda zaten aynı fikirdeyiz, tartışmanın manası yok. Sunum çok hassas konulara girdiğinden izlemek istemeyip çıktım. Kaynağı zevkle alırım, fakat ben de konuşmada geçen suçlamaların yanlışlığı hakkında bir kaynak bırakmak isterim, özellikle birinci ve beşinci kısımları okumanızı teşvik ederim: stallmansupport.org/debunking-

@Pixificial Epistein'i savundu demedi, Episteinin kaçırdığı kurbanlardan birine cinsel saldırıda bulunan Minsky'i savunduğunu söyledi.Epistein davası ABDde yedi düvelin bildiği bir mesele, onun partilerine giden kişiler de en naif yaklaşımla bile orada ne olup bittiğini biliyordu (yani Minsky). Stallman da bunu bilecek kadar politik konulara ilgili biri. Eposta listesinde suçlu arkadaşını savunmak için söylediği mağdurun kendini gönüllüymüş gibi göstermiş olduğuna bizce kendi bile inanmıyor yani

@Pixificial Dolayısıyla bunu kötü niyetli bir tecavüzcü aklaması olarak görüyorum. Açıkçası bundan mutlu değilim ama şu ana kadar ~20 saat Stallman'ın "hataları" konulu toplantıya katılmış ve muhtemelen bir ay önceye kadar yazılmış tüm içerikleri tüketmiş ve bu konuya özel bir yazılar arşivi olan biri olarak cinsiyetçi olmadığına dair pek çok argüman da okudum. Bu yüzden sunumda kadınları bu alanların dışında bırakan davranış örneklerini sayarken örnek olarak nokta atışı davranışlardan bahsettim

@Pixificial Kadınların ortamda nadir gözlenen bir yaratık gibi hissettirilmesine verdiğim örnek "A GIRL" diye bağırarak ortamdaki tek kadını işaret etmesi, tek iletişimin cinsel içerikli şakalara dair örneklerle kurulmasına da örneğim taking Emacs virginity örneğiydi. Bunlar cinsiyetçi davranışlar mıdır net olarak evet diyemem ama ortamdan kadınları uzaklaştıran davranışlardır evet. Ben de bu örnekleri konuşmanın o bölümünde verdim.

@neslihan İşaret etme konusunu görmedim, istersen linkleyebilirsin. Emacs virginity konusu ise bağlamın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Zaten Stallman'ın Hristiyanlık ve kiliseleri hakkında yaptığı bir şaka, Hristiyanlık'daki bakirelik ile ilgili kısımlara değiniyor, ve onlara karşı.
Burada cinsiyetçi bulabileceğin şey Hristiyanlık...

@neslihan Buraya sitesinden (stallman.org/saint.html) iki alıntı bırakayım:

Saint IGNUcius says: Some people don’t realize that Saint IGNUcius is Saint IGNUcius’s way of not taking himself too seriously.

Warning: taking the Church of Emacs (or any church) too seriously may be hazardous to your health.

@Pixificial tekrar yazayım, bu şakanın kültürel kökenleri olması bir şey ifade etmiyor. Bu şakayı kadınlara imalı bakışlar atarak defalarca tekrarlıyor. Oraya gelen kadınlar sırf kadın oldukları için cinsellikle ilgili şakaların hedefi olmak değil eşit muamele görmek istiyorlar ve bundan rahatsız olduklarını da bloglarında yazmışlar. Yani bu davranış tam da benim sunumumda söylediğim gibi kadınların topluluktan uzaklaşmasına sebep olmuş.

@Pixificial Emacs virginity esprisinin nereden geldiğini biliyorum... Bu durum şakanın bir teknik toplantıda yapılmasının kadınları dışarda bırakıyor olmasını değiştirmiyor. Buyrunuz "A GIRL!" diye bağırışı:
geekfeminism.wikia.org/wiki/Ri
Buyrunuz "relieve them of their virginity": geekfeminism.wikia.org/wiki/EM ve buyrunuz benim sunumumda ilgili sayfadaki kaynakça:

Sunumdaki suçlamaların yanlış olduğu iddianıza dair kaynağınızdaki konulara yazdığım yorumlarım yukarıda, neden böyle düşündüğümü açıkladım. Sunumdan alınan sayfayla kaynaklarım da burada, ithamlarınızı gözden geçirecek misiniz @Pixificial ?

@neslihan Sanırım yanlış anlaşıldı, tüm yazılımlar (yazılan ve kullanılan) kesinlikle özgür olmalı. Durum şu ki, herkesin yazılım yazmaya ilgisi yok ve bu gayet normal, fakat insanların kullandıkları bu yazılımlar kesinlikle özgür olmalı. Ve amaç insanlara bu özgürlüklerini duyurmak, farkına vardırmak iken; daha dört temel özgürlük konusu bile bahsedilmeden genel izleyiciye o hassas konular sunulmamalı, mesela content warning seçenekleri bunun için var.

@Pixificial Bahsettiğiniz şey "özgür yazılım nedir" gibi bir sunum kapsamında anlamlı olurdu. O süre içerisinde bu konular bile yetişemedi, kendimize bir audience seviyesi belirledik ve bu kişiler Stallmanı, ERS'i vb. tanıdığını varsaydığımız kişilerdi. Bu kişilerin kim olduklarını, bahsettiğimiz her teorinin ne olduğunu anlatmak için bir sunum değil kitap yazmak gerekirdi. Uğurcan'ın bu konunun detaylarına girerken trigger warning yaptığına çok eminim, kaçırmışsınız o kısmı.

@Pixificial Sunumun önizlemesinde de özgür yazılım dünyasındaki bu tartışmalardan yola çıkacağı ve bu bağlamda sosyal adalet kavramlarını ele alacağı yazıyordu. Sunum önizlemeleri sitede bu yüzden yayınlanıyor, izleyici konunun kendi ilgi seviyesine uygun olup olmadığını belirleyebilir. Kaynaksız bilgi kısmını da tekrar soracağım hatırlıyorsanız, kaynaklara dayanmakta hassas davrandığımızı bildiğimden, muhtemelen bir cevabı var konunun bende.

@neslihan Trigger warningi kaçırdım, bunun iki olası sebeplerinden biri benim yeterince dikkatli olmamam, diğeri de trigger warningin altının yeterince çizilmemesi, fakat buna yorum yapamam, diyebileceğim bir şey ise konuşma konusunun sitede yayınlandığını bilmemle beraber, buradaki açıklama kısmında *bu kadar hassas* bir konuya inileceği hakkında trigger warning dahil hiçbir bilginin bulunmaması.

@neslihan Altını çizmek istediğim konu konuşmanın özgür yazılım hakkında genel izleyiciye hitap etmemesinin yanında, sunumda rms tartışmasının az önce bahsettiğim *en hassas kısımlarına* sunum açıklamalarında bile bahsedilmeden taraflı bir şekilde konuşulmasıdır. Bu en hassas kısımları genel izleyiciye uygun değil ve kışkırtıcı buluyorum.

@Pixificial Bu kadar hassas diyerek vurguladığınız konu public olarak pek çok alanda defalarca konuşulmuş ve yazılmış bir konu. Çocuklara bir içerik hazırlamadık, taciz geçmişi olabilecek kişiler için de trigger watningde bulunduk. Onun dışında kimseyi uyarmamız gerektiğini veya kimsenin bunu izlemekle kafasının karışacağını, kapalı kapılar ardında konuşulacak bir konu olduğunu düşünmüyorum. Tam olarak genel izleyici kaygınızın sebebini açıklayabilir misiniz?

@Pixificial ***bu kadar hassas*** olan nedir? Zaten her yerde bulunabilen ve çokça konuşulan bir eposta mı, bir etkinlikte insanların suratına yapılmaya utanılmamış ve açıkça yapılmış olan şakalar mı?

@neslihan Genel izleyici kaygım bireylerin özgür yazılım topluluğunun ince detayları hakkında ~20 saat toplantılarda bulunmadan, ilk izlenim olarak topluluk içindeki zaten topluluğu bölen bir tartışmanın derin konularına maruz olması.

@neslihan Ancak ***saygısızlık*** içeren bir cevap aldığımdan dolayı ortak bir fikre varamayacağımızı düşündüğüm için burada bırakacağım. ÖzgürKon'un ileride herkesi pozitif yollarla özgür yazılımı ve özgürlüğü kucaklamaya yönlendireceği bir etkinlik olması dileğiyle, iyi günler.

@Pixificial Şimdi de saygısızlık olanın ne olduğunu anlamadım, genel izleyiciden ne saklamak gerektiğini de anlamamıştım, hala da anlamış değilim. Önce kaynak belirtmemekle suçladınız, öyle olmadığını gördünüz. Tw koymamakla suçladınız, bu da asılsızdı. Sonra olayı yanlış yorumlamakla suçladınız ve sanırım öyle olmadığını da açıkladım. Şimdi ortada bir şey yokken saygısızlık diyerek iletişimi sonlandırıyorsunuz. Suçlamalarınızın hiçbirinden de geri adım atmış değilsiniz, ilginç bir iletişim oldu

@neslihan Şu anda da geçmiş konuşmayı çarpıtıyorsunuz, bunun lüzumu yok. Önemle belirttim ki genel izleyiciden bir şey "saklamak gerektiğini" öne sürmedim. Kaynak görmedim, çünkü konuşmadan konuşmadaki itici kısım ile ilgili bir trigger warning (tw) görmeyip (var ise farkedemeyip) (Tekrardan söylüyorum, farkedemememin sebebinin twnin ya yetersiz olması, ya da benim dikkatsizliğim. Ben yetersiz olduğunu söylüyorum.) o kısım konuşulunca çıkmam. Hâlâ yanlış yorumlanıyorum ve dediğimi açıkladım.

@Pixificial Çarpıttığımı iddia etmeniz asıl syagısızlık ama sorun değil, neyi neden itici bulduğunuzu, genel izleyiciyi neyden kollamamız gerektiğini hala anlamadım çünkü sorumu cevaplamadınız. Eğer cevabınız "o zaman bu ideolojiden çekinirler" ise benim cevabım "ben böyle bir sunum görsem çekinmek bir yana cesaretlenirdim" olur. Kaynağı fark etmemiş olduğunuzu kabul ettiğinize göre, kaynaksız konuştuğuma dair iddianızdan özür dilemenizi rica ediyorum.

@Pixificial Genel olarak yine bu konuda yanlı bir oturum yapsaydım ama support Stallman tarafında olsaydım hissettiğiniz rahatsızlığı hissedip yine sunumun başında çıkar mıydınız? Yani rahatsızlığınız konudan mı yoksa tarafımdan mı kaynaklanıyor? Böyle olsaydı izlemediğiniz bir sunuma dair kaynaksız konuştuğumuza varan laflar eder miydiniz bunu da merak ediyorum.

Bu soruma cevap verecek misiniz @Pixificial ? Bana türlü ithamlar yöneltip sonra bunlar tek tek cevaplanınca, itirazınıza dair ayakları yere basan tek bir argüman yöneltemeden ve buna rağmen özür de dilemeden kayıplara karışmanızı kabul edemeyeceğim üzgünüm. Hem IRC, hem eposta, hem de buradan ithamlarınızı sürdürürkenki adanmışlığınızı tartışmayı sonuçlandırmak için de bekliyorum.

@neslihan Öyle bir şey kabul etmenize gerek yok, ben de etmiyorum çünkü öyle bir şey olmadı. Ben sunumunuz hakkında üçüncü kez anlatma gereği duymadığım kritiğimi verdim, yetersiz tw olduğunu düşündüğümden bahsettim, kaynak vermediğinizi hatalı olarak iddia etmemin sebebinin de yetersiz olduğunu düşündüğüm tw'den kaynaklı sunumdan erken ayrılışım olduğunu belirttim. Yayın hakkında geri dönüşüme karşılığınız ise saygısızlığa döndü...

@neslihan Emailimdeki organizasyon ve etkinlik hakkındaki tüm pozitif yorumlarımın ve dileklerimin argümanlarınızda yoksayılışına girmeyeceğim bile. Burada özür dilenecek biri var ise onun ben olduğunu düşünüyorum, fakat yer almış konuşmamızdan agresifliğe yönelmiş olduğunu düşündüğüm tavırınıza şahit olduktan sonra bu iletişimden herhangi bir özür dileği değil, sağlıklı bir bilgi alışverişi bile beklemiyorum. Bundan dolayı herhangi bir laf çarpıtması dahil hiçbir iddianiza cevap vermeyeceğim.

@Pixificial Ben saygısız bir ifade kullanmadım, yalnızca sürekli sorularımın etrafından dolansanız da argümanınızı öğrenmekte ısrarcıydım. Daha başta kaynaksız konuştuğumu ardından da her sorunuzu cevaplamama rağmen söylediklerinizi çarpıttığımı iddia edip saygısızlık eden sizsiniz. Sırf karşıt görüşte diye sunumun 3. slaytında çıkıp sonra da izlemediğiniz sunuma üstten yorumlar yaparak (...yanlılığınız ile, kaynak vermeden...sunmamalısınız) sağlıklı iletişim beklentinizi hayranlıkla izliyorum.

@Pixificial Anlıyorum, üçüncü kez anlattığınızı iddia ettiğiniz kritiğiniz "genel izleyiciye bunlar söylenmemeli" noktasında tamamlanıyor sanırım. "Peki neden?" soruma cevap olarak verilebilecek bir argümantasyon hiç olmadı, olmayan bir şeyi de öğrenemem elbette sormayı bırakıyorum hakısınız. İlk mesajlarım ve son mesajlarım arasındaki ton farkına bakarsanız geri bildiriminize değil kaynaksız konuştuğuma dair haksız suçlamalarınıza bu karşılığı aldığınızı anlarsınız.

@Pixificial sizin atmış olduğunuz taraflı kaynaklara da denk gelmiş olabilirlerdi, bizim sunumumuza da denk gelmiş olabilirler. Bu konuda tarafsız kaynak yok, elbet gördükleri ilk kaynak taraflı olacaktı. Dilerlerse okumaya devam edebilirler. Ben hala muhakeme yeteneği olan yetişkin insanlara yaptığımız bir yayında "kafaları karışır" kaygısıyla hareket etmeyi ve daha ileri gidip bazı gerçekleri onlardan saklama hakkını kendimizde görmeyi anlamlı bulmuyorum.

@neslihan Yanlış anlaşılma var ve temize çıkarmak zorundayım. Benim bahsettiğim şey ne "kafaları karışır" kaygısı, ne de taraflı olduğunu kabul edip hemen ardından "gerçekleri" diye bahsettiğiniz tartışmaları onlardan saklama isteği...

@neslihan Teknoloji endüstrisinde kadınlara karşı haksızlık olduğuna sözüm yok ve bundan dolayı hepimiz gibi üzgünüm, benim buradaki kaygım özgür yazılımla ÖzgürKon doğrultusunda ilk defa tanışan insanların karşısına direk topluluktaki en derin tartışma konusunun en derin kısımlarının çıkarılması.

@Pixificial etkinliğin bir yeni başlayanlar etkinliği olma iddiası yok. Gelen kişinin bilgi seviyesi bizim için tamamen bir muamma. Özgür yazılıma dair hiçbir fikri olmayan kişiler olsalar bile sizin derin olduğunu iddia ettiğiniz benimse topluluk dinamiklerinin en önemli ve aşikar konularından gördüğüm (çünkü topluluğun yaklaşımına dair çok şey anlatıyor stallman support) konunun anlatılmasını uygun buluyorum. Yeni girdiğim toplulukta ilk bunu öğrenmek isterdim hatta açıkçası.

Sign in to participate in the conversation
Qoto Mastodon

QOTO: Question Others to Teach Ourselves
An inclusive, Academic Freedom, instance
All cultures welcome.
Hate speech and harassment strictly forbidden.