Show newer

What temperature do various living beings freeze in?

Intercellular fluid of animals is isotonic with cell contents. Intercellular fluid of plants is slightly hypotonic: the cell walls are rigid, so they do not explode and for some reason having higher pressure inside cells is advantageous (perhaps just to avoid the reverse situation, which is fatal to plant cells).

This doesn't create a large different in intecellular fluid tonicity: blood is isotonic with ~0.9% NaCl in water (by weight)[1] and people seem to claim that intercellular fluid in plants is sometimes isotonic with ~1.0% NaCl[2]. I don't know if the cytoplasm tonicity differs to compensate, if the hypotonicity of intercellular fluid is small, or if I'm missing something else.

Anyway, this suggests that both blood and plants should freeze at (no more than) ~-0.6degC -- I expect that any salts that have no sodium nor chloride ions will push it down even further.

[1] medicine.mcgill.ca/physio/vlab
[2] sci-hub.se/10.2307/4447112
[3] en.wikipedia.org/wiki/Saline_w

@kmic No, ale co to znaczy że "trzeba drugie tyle"? To nie może znaczyć nic obserwowalnego, bo ktoś używający skali Fahrenheita by powiedział, że trzeba mniej niż drugie tyle, a obserwowałby to samo.

@kmic

Z jednej strony, "naturalne zero" w przypadku ilości pieniędzy na koncie nie jest po prostu jakąś wartością która ma w naszym świecie sens (np. średnie zarobki w czasie życia), ale spełnia ciekawe własności: jeśli tak wybierzemy zero, to sumowanie stanów wielu kont działa (i.e. posiadanie wielu kont jest ~równoważne posiadaniu konta o stanie będacym sumą stanów).

Z drugiej strony, temperatura zamarzania wody destylowanej pod ciśnieniem standardowym nie jest aż tak naturalnym wyborem:

Praktycznie nigdzie w przyrodzie nie występuje czysta woda, tylko różne jej roztwory, które ~zawsze mają niższą temperaturę zamarzania.

Jeśli myślimy o temperaturach charakterystycznych dla świata z całym życiem opartym o wodzie, to temperatura największej jej gęstości (~4stC) i najmniejszego ciepła własciwego (~37stC) są potencjalnie lepszymi wyborami. Temperatura zamarzania wody ma równie duże znaczenie jak np. temperatura skraplania różnych frakcji powietrza: jest dolnym ograniczeniem temperatury, której wymaga życie. Te pozostałe to temperatury, które organizmy żywe często próbują możliwie dokładnie przybliżać (ztcw stałocieplne organizmy celują właśnie w minimalne ciepło właściwe wody).

@kmic Przepraszam, pisałem majątek, bo "pieniądze" dla mnie znaczą "gotówka". "Stan konta" chyba byłby bardziej precyzyjny i zrozumiały dla nas obu.

@kmic

Po pierwsze, podałeś bardzo przekonujący dla mnie argument, że pojęcia "dwa razy większy majątek" należy unikać.

Po drugie, w przypadku majątku zero ma jakieś naturalne znaczenie, które nie zależy od tego jakich jednostek używasz, żeby wyrazić majątek. Przy typowych skalach temperatury tak nie jest.

@kmic Bardzo Ci dziękuję. Moim zdaniem to też łatwiejsze do wyobrażenia.

@kmic

> bo pominąłeś jednostki

Przepraszam, wszystko bylo w stC.

Jak gotujesz wodę, to zazwyczaj zaczynasz od wody w temperaturze pokojowej (~20stC), a nie z wody z roztopów.

@kmic

Czyli "k razy cieplej od x" to jest x+(k-1)*|x|? Chyba nie, bo wtedy dwa razy cieplej od -3 to byłoby 0. Też to nie jest x+k*|x|, bo dwa razy cieplej niż 15 to ma być 30 a nie 45. Nie umiem wpaść na znaczenie, które jest konsystentne z wszystkimi przykładami, które podałeś.

> Każdy dokładnie wie, co to znaczy, że woda w garnku ma 50℃, potrzeba drugie tyle, żeby zaczęła się gotowa.

No właśnie że nie drugie tyle: prawie dwa razy więcej, bo podgrzaliśmy o 30, a musimy jeszcze o 50. Zgadzam się, że mówienie o dwa razy większej/mniejszej różnicy temperatur ma sens.

@kmic

"Dwa razy dalej" ma to samo znaczenie niezależnie od użytej jednostki odległości (i.e. jest przemienne ze zmianą jednostki). Tak samo dla masy, objętości, przewodności cieplnej, ciśnienia, etc. Tak nie jest dla temperatury, jeśli ją mnożysz w sposób, którego używałeś.

Skala C nie jest liniową skalą temparatury (tylko afiniczną), dokładnie dlatego że powyższe nie działa.

@kmic Jest mi w takim razie trochę smutno, że powszechnie znaczenie temperatury jest tak bezrefleksyjnie traktowane. I w sumie dlatego iskam na temat stwierdzeń, które są skalo-zależne.

W sumie ciekaw jestem: ile to jest w takim razie dwa razy _cieplej_ niż -3stC?

@kmic Znów iskając (powiedz jeśli winienem przestać), oryginalny post mówił o temperaturze (a nie temperaturze w skali C) i podawał ją w skali C. Jeślibym mówił o głośności, podawał ją w dBcoś, i mówił o "dwa razy większej" głośności to na pewno nie chciałbym żeby ktoś pomnożył wartość przez 2 (raczej chciałbym, żeby dodał do niej 3dB).

@kmic

> Tak samo jak 0 podzielone przez 5 nie ma odpowiedzi w dziedzinie liczb naturalnych i podstawowej arytmetyki.

Eh? A nie po prostu też 0?

Czyli "dwa razy goręcej" to 2*x dla x > 0, 1/2*x dla x < 0? To wygląda strasznie dziwnie i, dla mnie, aintuicyjnie.

Jak byś wyjaśnił Marsjaninowi (który nie zna skali C) co to znaczy, że było dwa razy goręcej?

@kmic Czy gdyby teraz średnia temperatura to było -10st.C to -20st.C nazwałbyś dwa razy wyższą temperaturą? Czy dwa razy wyższa temperatura niż 0st.C to 0st.C czy 18stC (0stC=32stF, 64stF=18stC)?

Dla mnie temperatura to to coś proporcjonalnego do średniej energii kinetycznej/drgań per drobina[*], czyli to coś w prawie gazu doskonałego, ale też to coś co wpływa na widmo i moc promieniowania cieplnego, etc. Te wszystkie rzeczy mają skalę z naturalnym zerem pod które nie da się zejść[**], bo odpowiada zerowej energii kinetycznej.

W takim razie mamy teraz na powierzchni średnią temperaturę ok. 300K, czyli dwa razy wyższa to byłoby ~600K=~300stC.

[*] dzięki, że zmusiłeś mnie do zastanowienia czy to jest per drobina czy per jednostka masy

[**] istnieje koncept "ujemnej temperatury bezwzględnej", ale:
a) w naszej rzeczywistości nie ma substancji które taką mają (tylko substancje, które wydają się ją mieć przez krótki okres),
b) rzeczy o ujemnej temperaturze bezwzględnej są "gorętsze" od wszystkiego innego -- niestety używamy powszechnie temperatury a nie odwrotności temperatury, co powoduje, że "cięcie" jest w złym miejscu.

@kmic O filcach i truflach niewiele wiem, ale o jpgach mogę coś powiedzieć. Ludzie próbują je robić, ale nie jest jasnym co chcemy mierzyć.

Z jednej strony chcemy żeby obrazek najlepiej oddawał oryginał. Czyli możemy pokazać człowiekowi oryginał, jeden zepsuty obrazek, drugi i zapytać który jest lepszy. Jest tam kilka szkopułów:

a) prezentacja ma znaczenie: jeśli pozwolimy temu człowiekowi migać sobie na zmianę obrazkami, to zobaczy inne różnice niż gdy pomiędzy wyświetlaniem dwu obrazków wsadzimy ~100ms szarą klatkę (bo wykrywanie ruchu widzi inne rzeczy wyraźniej),

b) jeśli oba zepsute obrazki się wyraźnie różnią to odpowiedź którą dostaniesz jest strasznie zaszumiona i w dużej mierzy mierzy tylko to, które kawałki obrazka nasz ankietowany uważa za istotniejsze,

c) dla pewnych prezentacji wygląda jakby rozmiar obrazka (jako frakcja pola widzenia) miał jakieś nieoczywiste znaczenie (nietożsame z zmienieniem rozdzielczości); nie wiem o tym wiele, bo to się chyba nie dzieje jak wsadzasz te szare klatki.

Z drugiej strony niektórzy (disclaimer: nie ja) chcą, żeby zepsuty obrazek wyglądał jak najlepiej (no i nadal przypominał oryginał: nie wystarcza zamienić wszystkie obrazki na bardzo ładne zdjęcie kota). Nie wiem jakie nieoczywiste problemy tam się pojawiają.

Jeśli chcemy kompresować obrazki tak, żeby ciężko było je odróżnić od oryginału, to IMO wiemy mniej więcej jak porównywać kompresję ankietami. Nadal jest tam trochę min, w które można niezauważenie wdepnąć. Cały proces jest też bardzo zaszumiony, więc drogi (w szczególności, że nie chcesz zadawać takich pytań ankietowanemu przez ponad ~45min bez przerwy, dlatego że jakość odpowiedzi spadnie, jak również dlatego że to jest irytująco męczące dla niego/niej).

@kmic Iskając: Dwa razy wyższa temperatura? To by było jakieś 300 st.C.

@realcaseyrollins @critical @alex

You might find the reasoning presented by German Constitutional Court interesting, regardless of whether you agree with it or not: bundesverfassungsgericht.de/Sh

@prehensile It doesn't tell you which one(s) contain menstruation products. It does imply that it's either both or none, but I've learned not to trust exhaustive accuracy of this sort of public messaging.

@timorl Ah, and also: I don't know if it supports the client-server activitypub protocol (i.e. the thing most nonweb UIs for mastodon use). It does have a sane API and a few examples of its use, though.

@timorl

Re likes: well, you can still emit them: humungus.tedunangst.com/r/honk :P

Re kinds of events: I think mobilizon uses the same object? The extent of event support in honk is to have an event timeline and to make a toot with a timestamp attached into an event. Also, I don't really know how what mobilizon does looks like in activitypub (in particular, what does mobilizon do when an event changes its description/timebounds).

Show older
Qoto Mastodon

QOTO: Question Others to Teach Ourselves
An inclusive, Academic Freedom, instance
All cultures welcome.
Hate speech and harassment strictly forbidden.